НЕЛЕГКО: Вся правда про легку промисловість в Україні

Міжнародна компанія Clean Clothes, що займається захистом прав працівників легкої промисловості, опублікувала звіт щодо стану легкої промисловості в Україні. Головне питання, на яке дають відповіді отримані дані: скільки коштує великим брендам шити в Україні? Статистика вражаюча, проте не у позитивному значенні.

Відповідно до дослідження, в Україні 80% одягу відшивається на експорт. Серед країн, у які відправляється товар, –  Німеччина (37%), Угорщина (7%), Польща (7%), Румунія (6%), Франція (6%), Данія (6%). Ситуація з взуттям має дещо інший характер. Основним споживачем є Румунія (32%), далі йдуть Польща (19%), Італія (14%), Угорщина (8%).

Напевно, ні для кого не секрет, що в Україні створюються товари для десятків світових брендів. Це Asos, Adidas, Benetton, C & A, Hugo Boss, Inditex/Zara, Mexx, Marks & Spencer, Mart Visser, Next, s.Oliver, Saint James, Topshop, Triumph, Tommy Hilfiger/PVH, Walbusch та інші.

Аналізуючи дані статистики, можна припустити, що легка промисловість має бути потужним сектором економіки, однак реалії виглядають інакше. Понад 220 000 робітників працюють на фабриках, де панує далеко «не творча атмосфера», а умови праці залишають бажати кращого. Заробітна плата може сягати нижче мінімального прожиткового мінімуму – у середньому 96 євро на місяць.

«На папері ми отримуємо ставку, затверджену законодавством, та насправді вона становить значно менше. Понаднормова робота додатково не оплачується».

«Влітку (температура на фабриці може сягати 30 градусів!) ми працюємо кожної суботи та по 10-12 годин у робочі дні. Іноді доводиться засиджуватися до самого ранку. Це єдиний період протягом року, коли є можливість заробити більше, по 138 євро!».

«Ми шиємо куртки, що продаються у магазині по 199 євро. Знаєте, скільки нам платять за пошиття одної? Приблизно 38 копійок! За один день, щоб виконати норматив, мені необхідно здати 350 курток, але я встигаю зробити лише 200. Яким чином вираховується ця норма, я й гадки не маю», – зізнається робітниця швейної фабрики у Чернігівській області.

По матеріалам Clean Clothes Campaing

Text: Masha Benediktova

не зупиняйся